Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

10. Kentsel Dönüşüm Haftası Haziranın ilk haftası kutlanacak!

15.05.2022
1.389
A+
A-
10. Kentsel Dönüşüm Haftası Haziranın ilk haftası kutlanacak!

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun kabulünün 10. yılında Kentsel Dönüşüm Haftası Haziranın ilk haftası kutlanacak.

10. Kentsel Dönüşüm Haftası

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü’nün önemli bir rol üstlendiği Kentsel Dönüşüm Haftası 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun kabulünün 10. yılında Haziranın ilk haftasında kutlanacak.

Ülkemizde yaşanan doğal afet kaynaklı can ve mal kayıpları son yıllarda artarken, dikkat çeken bir gündem konusu haline gelmiştir. Küresel ısınma kaynaklı iklimlerde yaşanan değişiklikler ile şiddetli yağışlar meydana gelirken, su taşkın sahalarında yer alan yerleşim yerleri su altında kalarak birçok olumsuz durumun yaşanmasına sebep olmuştur. Bu yaşananlar doğrultusunda doğal afetlerin sebep olduğu olumsuz sonuçlara çare bulunması medyada büyük ses getirmiştir.

Birçok can ve mal kaybının yaşandığı 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi ve 12 Kasım 1999 Düzce Depremlerinin ardından Devlet, idari bir takım düzenlemeler yapmış ve deprem şurası, ulusal deprem konseyi gibi oluşumlar ile çalışmalar yapmıştır.

17 Ağustos depreminden 12 yıl sonra meydana gelen Van depremi ve Eylül 2019’da meydana gelen Silivri depremi ile ortaya çıkan panik ve kaos ile görülmüştür ki 20 yıl gibi bir süre olmasına rağmen deprem ve afetlere karşı alınması gereken önlem ve çalışmalar yeterli seviyede değildir.

Ayrıca Türkiye’deki şehirleşme politikaları ve çarpık kentleşme gibi sebeplerle, yeniden planlama ve yapılaşmanın gerekliliğini ön plana çıkarmıştır. Deprem riskine uygun olmayan yapıların yenilenmesi, afet riski taşıyan bölgelerdeki yerleşim alanları ile sanayi bölgelerinin taşınması gibi amaçlar ile “kentsel dönüşüm” kavramı ve bu kavramın gelişimine zemin hazırlanmıştır.

Kentsel Dönüşüm Gelişme Süreci

Kentsel dönüşümün önemini arttıran etmenler arasında;

  • İklim değişikliği,
  • Şehirlerdeki yaşam koşullarının iyileştirilmesi,
  • Küresel boyuttaki konjonktürle etkiler,
  • Sürdürülebilir kentlerin oluşturulması amacı,
  • Bu amaca yönelik kurumlarda idari yapılanmaların oluşması yer almaktadır.

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ve Uygulama Yönetmeliği uyarınca kentsel dönüşüm alanında uygulama yapacak kurumlar belirtilmiştir.

Uygulama alanları ise Cumhurbaşkanı kararıyla kararlaştırılan riskli alan ile Bakanlıkça belirlenen rezerv yapı alanını ve riskli yapının veya yapıların bulunduğu alanı, ifade eder.

Kentsel Dönüşüm Haftasının Önemi ve Anlamı

6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ve Uygulama Yönetmeliği ile uygulama ve yapılacak işlemler belirtilmiş olmasına rağmen sonuç almak kolay olmamaktadır. İdarenin, sürdürülebilir planlama ilkelerine ve kamu yararına dönük ihtiyaçları dikkate alması, finansman sorunları, mülk sahiplerinin yerinde çözüm talepleri mutabakat sağlanmasını zorlaştıran konulardır. Tarafları arasında sürecin yönetilmesi, sürdürülebilir planlama ilkelerini uygulamasında Belediyelerin rolü büyüktür. Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü bu bağlamda Belediyeler ile ortak etkinlikler düzenlemeyi planlamaktadır.

Yaşanan her doğal afet ile birlikte ortaya çıkan ağır sonuçları çözmeye çalışmak ve kentsel dönüşümün bu durumlarda dile getirilmesi sürecin zorluğunu meydana çıkarmaktadır. Kentsel dönüşüm ile ilgili önem ve farkındalığın oluşmasını sağlama konusunda tarafların bilgilendirilmesinin önemi ve bu bilgilendirmenin sürekli ve etkinlikler ile yapılması gerektiği vurgulanmaktadır.

Her yıl “Kentsel Dönüşüm Haftası” olarak Haziran ayının ilk haftasında sürekli etkinlik hedefleyen Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü bu konuda önemli bir görevi üstlenmiştir.

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü; kentsel dönüşüm alanında, mevzuat değişiklikleri, hukuki alandaki gelişmeler, İdari yönden uygulamalar ve sahaya yansımalar, taraflar arasındaki sorunlar, hukuki yorumlar, farklı platformlarda eğitimler, güncel konular, medyada gündem olan konuların takip edilmesi suretiyle   dinamik ve aktif bir şekilde rol almıştır.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; HAZİRANIN İLK HAFTASI KUTLANACAK OLAN KENTSEL DÖNÜŞÜM HAFTASI YAKLAŞIRKEN… (gayrimenkulhukuku.org)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.