Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

2021 ilk yarı Yapı İzin İstatistikleri ümit veriyor!

17.08.2021
1.711
A+
A-
2021 ilk yarı Yapı İzin İstatistikleri ümit veriyor!

TÜİK 2021 ilk yarı Yapı İzin İstatistikleri verilerini yayınladı. Buna göre, yılın ilk yarısında Yapı Ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 88,4 arttı. Peki, inşaat sektörü yakın gelecekte hareketlenecek mi?

2021 ilk yarı Yapı İzin İstatistikleri verilerine göre ilk 6 ayda Yapı Ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 88,4 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 ilk yarı Yapı İzin İstatistikleri verilerini yayınladı. Buna göre, Ocak-Haziran 2021 arası Yapı Ruhsatı verilen binaların yüzölçümü yüzde 45,3 oranında arttı. Öte yandan yılın ilk 6 ayında Yapı Ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 88,4 arttı.

TÜİK 2021 ilk yarı Yapı İzin İstatistikleri verilerini yayınladı. Buna göre belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2021 yılının ilk altı ayında bir önceki yıla göre;

 • bina sayısı bazında yüzde 88,4 arttı,
 • yüzölçümü olarak yüzde 45,3 arttı,
 • yapı değeri olarak yüzde 93,7 arttı,
 • daire sayısı bazında yüzde 49,8 arttı.
image 19
Ocak-Haziran 2002-2021 arası Yapı Ruhsatına göre yüzölçümü ve daire sayısı;
image 20
Ocak-Haziran 2019-2021 Yapı Ruhsatı

Toplam yüzölçümün yarıdan fazlası konut alanı

2021 yılının ilk altı ayında Yapı Ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 65,4 milyon metrekare oldu. Bunun;

 • 38,5 milyon metrekaresi konut,
 • 14,4 milyon metrekaresi konut dışı ve
 • 12,5 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı.
image 21
Ocak-Haziran 2019-2021 arası Yapı ruhsatına göre konut, konut dışı ve ortak alanların yüzölçümü payları;

Kullanma amacına göre en yüksek pay iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların

2021 yılının ilk altı ayında Yapı Ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek paya 47,1 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 4,8 milyon metrekare ile sanayi binaları ve depolar izledi.

image 22
Ocak-Haziran 2021 arası Yapı ruhsatı kullanma amaçları yüzölçümüne göre paylar;

Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü yüzde 3,3 arttı

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgeleri (YKİB)’nin 2021 yılının ilk altı ayında bir önceki yıla göre;

 • bina sayısı yüzde 19,0 arttı,
 • yüzölçümü yüzde 3,3 arttı,
 • daire sayısı yüzde 3,4 arttı,
 • değeri yüzde 37,7 arttı.
image 23
Ocak-Haziran 2002-2021 Yapı kullanma izin belgesine göre yüzölçümü ve daire sayısı;
image 24
Ocak-Haziran 2019-2021 arası Yapı kullanma izin belgesi

Toplam yüzölçümün yarıdan fazlası konut alanı

Yapı Kullanma İzin Belgesi (YKİB) verilen yapıların 2021 yılının ilk altı ayında toplam yüzölçümü 57,1 milyon metrekare oldu. Bunun;

 • 31,8 milyon metrekaresi konut,
 • 13,6 milyon metrekaresi konut dışı ve
 • 11,7 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı oldu.
image 25
Ocak-Haziran 2019-2021 Yapı kullanma izin belgesine göre konut, konut dışı ve ortak alanların yüzölçümü payları;

Kullanma amacına göre en yüksek pay iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların

Ocak-Haziran 2021 arası Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek paya 42,3 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 3 milyon metrekare ile toptan ve perakende ticaret binaları takip etti.

image 26
Ocak-Haziran 2021 Yapı kullanma izin belgesi kullanma amacına göre yüzölçümü payları;

Editörün ‘2021 ilk yarı Yapı İzin İstatistikleri’ Değerlendirmesi

TÜİK 2021 ilk yarı Yapı İzin İstatistikleri verilerine göre, yılın ilk 6 ayında Yapı Ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 88,4 arttı. Bu durum, 2018 yılı ile birlikte düşüşe geçen Yapı Ruhsatı rakamlarının tekrar yükseldiği anlamı ifade ediyor. Buradan hareketle gelecek dönemde inşaat sektörünün hareketlenmesi beklentisi içine girebiliriz. Peki ya diğer veriler bu konuda ne diyor?

Haziranda İnşaat Maliyet Endeksi yüzde 43 arttı

TÜİK 2021 Haziran ayı inşaat maliyet endeksi verilerine baktığımızda; inşaat maliyeti artışının yıllık bazda yüzde 42,48 olduğunu görüyoruz. Özellikle yapı malzemesi maliyetlerindeki bu artıştan dolayı, yeni başlayacak projeler endişeli.

Konut Satışlarındaki düşüş sürüyor

TÜİK verilerine göre; Türkiye genelinde 2021 yılı son 3 ay Konut Satışları şöyle seyretti;

Nisan ve Mayıs aylarında konut satışlarında artış olduğu görülmektedir. Ancak bu durumun 2020 yılında pandemi dolayısı ile konut satışlarının dibe vurmasından kaynaklanmış olduğunu hatırlatalım. Bu durum, bir taraftan yeni projelerin başlamasını motive edici bir etki yapmıyor. Öte yandan da inşaat aşamasındaki projelere maliyet artışlarının yansıtılamaması anlamı taşıyor.

Konut kredisi faizleri 1,5’in üstünde

TCMB Para Politikası Kurulu, 12 Ağustos 2021 tarihli son toplantısında, uzun zamandır yüzde 19 olan PPK faiz oranını korudu. Buna bağlı olarak başta konut kredisi olmak üzere ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve diğer Banka Faiz Oranları yüzde 1,50’lerin üzerinde seyretmekte. Dolayısı ile son 3 aylık tabloya baktığımızda, ipotekli ev satışı rakamlarının düşük seyrettiğini görüyoruz.

Sonuç olarak şunu açıkça söyleyebiliriz; Bir yandan inşaat sektörü temsilcileri yapım maliyetlerindeki artış baskısı altında zorlanıyor. Diğer yandan da vatandaşlar bankalar yüksek kredi faizleri sebebiyle ipotekli kredi kullanmakta zorlanıyor. Netice olarak düşük seyreden ev satışlarından dolayı konut stoku artmaktadır. Arzın fazla olduğu durumda ise yeni başlayacak projeler hedef kitle ve mimari tasarım kriterlerine büyük önem vermesi gerekiyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasından alınmıştır.

Kaynak; Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Haziran, 2021 (TÜİK)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.