Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ekstrem Artışlar Karşısında İstanbul’da Kiracıların Yüzde 40’ı Kirasını Ödeyemedi

10.12.2021
1.626
A+
A-
Ekstrem Artışlar Karşısında İstanbul’da Kiracıların Yüzde 40’ı Kirasını Ödeyemedi

Konut kiralarından artan artışa ve İstanbul’da kiracıların yaşadığı zorluklara değinen İPA Başkanı Emrah Şahan, İstanbul’da son bir yıl içerisinde kiraların yüzde 65 oranında artış gösterdiğini söyledi. Yaşanan durum karşısında kiracıların yüzde 40’ının ise kiralarını ödemekte zorlandığını belirtti.

Konut Politikalarında Daha Kalıcı Çözümler Üretilmeli!

İstanbul Planlama Ajansı (İPA) ve İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı iş birliğinde “İstanbul Konut Zirvesi” düzenlendi. 3-7 Aralık 2021 tarihleri arasında düzenlenen zirvede İstanbul’da yaşanan sıkıntılara ve çözüm yollarına değinildi.

İstanbul Konut Zirvesi açılış konuşmasında konuşan İPA Başkanı Emrah Şahan, pandemi dönemiyle meydana çıkan koşulların oluşturduğu güvensiz zemine değindi. Başkan Şahan, “Küresel ve yerel ölçekte konut sorununun boyutlarının anlaşılması, konut meselesinin barınma hakkı çerçevesinde değerlendirilmesi, konut politikalarına ilişkin kapsayıcı stratejilerin belirlenmesi ve kalıcı çözümlerin üretilmesi önemli gereklilikler olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

İPA’nın yaptığı saha çalışmaları hakkında da konuşan Emrah Şahan, kiracıların kiralarını ödemekte zorlandığını ve kirasını ödeyemeyen kiracı oranının yüzde 40’a ulaştığını belirtti. Konuşmasına devam eden Şahan, “İstanbul’a ilişkin veriler incelendiğinde kent içindeki nüfus hareketliliğinin boyutlarını da görüyoruz. İlçeler ve kentler arası nüfus hareketliliği yaklaşık 600 bin kişi. Söz konusu yoğun hareketlilik kent mekânına dair pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Nüfusun belli yerlerde yoğunlaşması, ulaşımda da yoğunluklara sebep oluyor. İstanbul’un trafik, ulaşım, konut gibi pek çok sorunu birbiri ile ilişkilidir ve bu sorunlar kentin makro bir gelecek yol haritasının olmamasından kaynaklanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Konutlar Gerçek İhtiyaç Sahipleri İçin Üretilmiyor”

İstanbul Konut Zirvesi kapsamında konuşan İBB İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Gürkan Akgün, konut sorunlarının uzun yıllardır yaşandığına dikkat çekti. Çözüm bulmaya yönelik çalışmaların yapılmasını ve birlikte yol haritası çizilmesi gerektiğini belirten Başkan Akgün, konuşmasına konut stokunun olduğuna ama “kimin için konut üretimi” yapıldığına değinerek devam etti:

“O zaman şu sorular karşımıza çıkıyor, bir konut üretimi var, gayrimenkul üretimi var ancak kim için konut üretiliyor? Gerçek ihtiyaç sahipleri için bir temel insan hakkı olarak barınma sorununu çözebiliyor mu, çözemiyor mu? Gördüğümüz noktada meseleye sadece bir gayrimenkul üzerinden bakıldığında dünyada ve Türkiye’de konut meselesinin finansallaşması olarak bakılmasıyla konutun gerçek ihtiyaç sahibine ulaşmadığını görüyoruz. Bu aynı zamanda bir şehircilik krizine yol açtığını görüyoruz. Ayrıca üretim açısından incelersek konutun özel sektör tarafından üretilmekte olduğu, kooperatifçiliğin artık bittiği (yüzde 1), kamunun ise yüzde 4-5 oranında konut üretimine dahil olduğu, İstanbul’a baktığımızda özellikle kamunun en çok konut yatırımı yapan TOKİ’nin, 135 projesinden sadece ikisinin alt gelir grubuna yönelik olduğu, 25’inin ise kentsel dönüşüm projelerine yönelik olduğu diğerlerinin ise gelir paylaşımı projesi olduğu aktarılmıştır. Bu konunun şehircilik anlamında konut ve barınma sorunlarında kamunun rolü açısından değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.”

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; İstanbul’da kiralar yüzde 65 arttı, kiracıların yüzde 40’ı ödemede zorlandı (Haber Global)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.