Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Konut Fiyatlarında KDV indirimi geliyor!

21.03.2022
1.316
A+
A-
Konut Fiyatlarında KDV indirimi geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gıda ürünlerinin ardından Konut Fiyatlarında KDV indirimi çalışmasını tamamladı.

Konut fiyatlarına düzenleme: KDV indirimi geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile konut fiyatlarında KDV indirimi geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak yeni model ile inşaat sektörü ve ev alacakların rahatlaması hedefleniyor. Yeni ikili sisteme göre 150 metrekarenin üzerindeki evlerdeki yüzde 18’lik KDV’nin azaltılması düşünülüyor. Sistem ile hesaplama dairenin satılık değeri ile metrekare birim fiyatı üzerinden yapılacak.

Sabah muhabirlerinden Hazal Ateş’in haberine göre gıda ürünlerinde yapılan KDV sadeleştirilmesinden sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut sektöründe de KDV konusunda çalışmasını tamamladı. Hem konut sahibi olmak isteyenleri, hem de inşaat sektörünü rahatlatacak olan yeni sistem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulucak.

Gıda sektöründen sonra konutta KDV indirimi modeli hazır

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gıda sektöründe yapılan KDV sadeleştirilmesinden sonra çalışmaların sürdüğünü ve yeni modelin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulduktan sonra uygulamaya geçileceğini duyurdu. Vatandaşın ve sektörün dört gözle beklediği konutta KDV indirimi hazırlandı. Gelir İdaresi Başkanlığı‘nın odalar ve sektör temsilcileriyle yaptığı kapsamlı çalışmalar ile ikili KDV sistemine yönelik model oluşturuldu.

150 metrekareden büyük daireler için yapılan usulsüzlükler bitecek

Eski model ile 150 metrekare üzerindeki evlerde yüzde 18 KDV ödenmesi usulsüzlüklere sebep oluyordu. 1-2 metrekare için fahiş artış olduğu, bu sebeple evin net metrekaresinin kullanılmaması gibi durumların yaşandığına dikkat çekildi. Yeni sistem ile bu usulsüzlüklerin önüne geçileceğine de vurgu yapıldı.

Yeni sistem ile 150 metrekarelik bölüm yüzde 8 KDV ile hesaplanırken, üzerindeki bölümler yüzde 18 KDV ile vergilendirilecek.

Yeni ikili KDV sistemi ise şu şekilde uygulanacak :

Örneğin, 1 milyon liralık 150 metrekarelik daire için 80 bin lira KDV ödenirken, 155 metrekare daire için 180 bin lira KDV ödeniyordu. Yeni ikili sistemde ise sadece 5 metrekarelik kısım yüzde 18 KDV ile hesaplanacak. Yani bu durumda ödenecek tutar 85 bin 805 lira olacak.

Konut satışlarında artış yaşanması bekleniyor

Yeni sistemin sektör temsilcileri tarafından sektörü canlandıracağı öngörülüyor. 150 metrekare üzerindeki ev satışlarının ve talebin artacağını belirten sektör temsilcileri, bunun sonucunda konut fiyatlarının da düşeceğini belirtiyor.

Yüksek metrekareye sahip konutlarda karşılaşılan fahiş KDV ile karşı karşıya kalınmayacağını belirten uzmanlar, sıfır konutları kapsayan KDV indirimi olması durumunda yapılacak indirimin orana bağlı olarak değişeceğine de değindi.

Tapu harçlarına da düzenleme geliyor

Yeni düzenleme ile birlikte tapu harçlarında da düzenleme yapılması bekleniyor. Son dakika bilgisine göre, kentsel dönüşüm için uygulanan yüzde 1’lik uygulama devam edecek. Tapu harcı ise şu anda evin değerinin binde 20’si olarak hesaplanıyor. Örneğin, bugün 1 milyon liralık bir dairenin harcı 20 bin lira ve bu değer alıcı ve satıcıdan 20’şer bin lira olarak alınıyor.

835 bin esnaf beyanname vermeyecek!

Bir diğer düzenleme de kazançları basit usulde tespit edilen esnaflara yönelik oldu. Gelir İdaresi Başkanlığı 835 bin küçük esnafa yönelik vergi istisnasına örnekler ile açıklama yaptı. Berber, kuaför, tesisatçı, marangoz, tuhafiyeci, kaportacı, lastikçi, tamirci, terzi gibi küçük esnaflara yönelik vergi istisnası uygulanacak, istisna kazançlar gelir vergisi beyannamesine dahil edilmeyecek.

Gelir Vergisi Genel Tebliği’ne göre, kendi işinde çalışan esnafların, 2022 yılı için yıllık kira bedelleri büyükşehir belediye sınırları içerisinde kalan yerler için 16 bin lira, diğer yerler için 10 bin lirayı aşmayan küçük esnafın kazançları basit usulde tespit edilecek. Bu değerler 2021 yılı için büyükşehirlerde 12 bin lira, diğer yerlerde ise 7 bin 600 lira.

Örnek ise şu şekilde:

Kuaförlük yapan bir mükellef 2021 yılında 35 bin lira kazanç elde etti. Bu mükellefin başka kazancı bulunmuyor. Bu durumda elde ettiği gelir vergisinden istisna olacak. Yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeyecek.

Taksi işletmeciliği yapan bir mükellef 2021 yılında 45 bin lira kazanç elde etti. Aynı yıl içerisinde sahip olduğu konuttan ise 25 bin lira kira geliri elde etti. Bu durumda 2021 yılında taksicilik faaliyetinden elde ettiği kazancı gelir vergisinden istisna olduğundan, kira geliri için vereceği yıllık gelir vergisi beyannamesine basit usulde tespit edilen ticari kazancını dahil etmeyecek.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Ev fiyatlarına düzenleme; Konutta KDV indirimi geliyor (sabah.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.