Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Son 5 Yılın En Düşük Konut Satışı Gerçekleşti

21.04.2021
1.678
A+
A-
Son 5 Yılın En Düşük Konut Satışı Gerçekleşti

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, konut satışları ile alakalı 2021 yılı için 1. çeyrek durum değerlendirmesini yaptı. Son 5 yılın en düşük konut satışının gerçekleştiği 2021 yılı 1. çeyreği hakkında detaylı bilgiler veren Makbule Yönel Maya karşılaştırmalı analizleriyle konuya açıklık getirdi.

Yıllar bazında ele alınan ilk çeyreklere bakıldığında 2021 yılının ilk çeyreğinin son 5 yıla nazaran konut satışlarında en düşük ikinci çeyrek olduğunu görüyoruz. 2019 yılının ilk çeyreğinde 256 bin 433 konut satışı gerçekleşmiş ve bu sayı 2021 yılı ilk çeyreği için 263 bin 7 olarak kayıt edilmiştir.

Diğer yıllara baktığımızda ise ilk çeyreklerde bu sayının 300 bin ve üzerinde seyrettiğini görüyoruz. Konut satışı piyasasında Mart 2021 verileri ele alındığında 111 bin 200 adet ile salgın kaynaklı kısıtlamaların etkisinin, 1 Mart itibariyle normalleşmeye dönmesi ve konut alım satımlarında mevsim etkisinin Mart ayı ile azalması ve iş günü olarak da 23 iş gününün bulunmasının bu sayıdaki yükseliş trendine sebep olan etmen olarak sayabiliriz.

Geçtiğimiz yılı ele aldığımızda, 16 Mart 2020 ile 1 Mayıs 2020 arası salgın kaynaklı kısıtlamaların etkisini gördüğümüzü düşünürsek, yine aynı döneme göre biraz daha hafifletilmiş olsa da Ocak ve Şubat aylarında MArt ayına oranla daha fazla kısıtlamaların olmasının, bu dönemdeki satışların sayısının az olmasına sebep verdiğini anlamak mümkün oluyor.

Konut satış verilerini incelerken dikkat ettiğimiz bir diğer önemli gösterge ise ilk kez satılan konutların, toplam satış içerisindeki oranı olarak karşımıza çıkmakta. Son 5 içerisindeki ilk çeyrek dönemlerini analiz ettiğimizde 2019 yılı ilk çeyreğinde başlayan ilk kez satılan konutların toplama oranına olan azalma trendinin son 2 yılda daha da artarak devam ettiğini görebilmekteyiz. 2021 yılının ilk çeyreğinde bu sayının yüzde 31 seviyelerine kadar tırmandığını görmekteyiz. Bu durumu yapı ruhsatlarını da göz önüne alarak değerlendirdiğimizde, ruhsatlı daire sayısı ve alandaki azalmanın 2018 yılının ilk çeyreği ile başlangıca geçtiği görülmekte. Yeni arıza eklenen konutların 2021 yılının başı ile azalmaya başlamasından kaynaklı olduğunu da söyleyebilmekteyiz.

2021 İlk Çeyreğinde Konut Satışı Lideri: İstanbul

2021 yılı için yapılan konut satışlarını iller bazında ele aldığımızda, ilk çeyrek için ilk 10 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Gaziantep, Konya, Tekirdağ ve Kocaeli illeri olarak görülmekte.

Konut fiyat endeksi ele alınarak bir değerlendirme yapıldığında ise Aralık 2020 ve Ocak 2021 ayları için açıklanan verilerin yıllık olarak nominalde yüzde 30 civarlarında artışlar gösterdiği gözlemlenmekte. Reel olarak ele alındığında ise 2017 Eylül ayıyla birlikte artış gösteren enflasyonun altında kalan endeks Ocak 2020 ile gerçekte artıya geçmeye başlamış, Mayıs 2020 ile birlikte hızla artış trendine giren konut fiyat endeksi satışlarda azalmanın görüldüğü Ekim 2020 ile birlikte artışını arttırarak devam ettirdi. Bu oluşan artışı fiyat endeksinin konut satışlarını geriden takip ediyor olmasının yanında, bilhassa Eylül 2017 ile Ocak 2020 dönemi arasında enflasyona karşı fiyat artışı yapılamayan bir dönem olması sebebi ile de yakından ilgisinin olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Bu geçen dönemde yapılamayan fiyatlardaki artışlar da 2020 yılı yaz aylarındaki hareketlenmeye, inşaat maliyetlerindeki artışın artık yeni konut üretirken önemli bir zorluk olarak karşımıza çıkması ile birlikte fiyat artışının özellikle son 6 ayda önemli oranda fiyatlara yansımasını görmüş olduk.

Kaynak; TSKB/Maya: Son 5 yılın en düşük konut satışı 2021’in ilk çeyreğinde gerçekleşti (milliyet.com.tr)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.