Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Türkiye Hazır Beton Birliği Mart 2022 Basın Bülteni yayınlandı!

22.03.2022
1.371
A+
A-
Türkiye Hazır Beton Birliği Mart 2022 Basın Bülteni yayınlandı!

Türkiye Hazır Beton Birliği Mart 2022 basın bültenine yayınlandı. Bültene göre inşaat sektöründeki faaliyetlerde hareketlenmeler yaşansa da, sektörün beklentisinin altında seyrediyor.

Hazır Beton Endeksi 2022 Şubat Ayı Raporu açıklandı!

Türkiye Hazır Beton Birliği Mart 2022 basın bülteni yayınlandı. THBB tarafından her ay yayınlanan “Hazır Beton Endeksi 2022 Şubat Ayı Raporu” açıklandı. Merakla beklenen raporda, inşaat sektörü ve bununla bağlantılı olan imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ve beklenen gelişmeler inceleniyor.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından açıklanan raporda Şubat ayında, Ocak ayına göre bütün endekslerde bir yükseliş yaşandığı ortaya koyuldu. Raporda beklenti en düşük değere sahip endeks olarak dikkat çekti. Hazır Beton Endeksi, inşaat sektörünün en temel girdilerindendir. Endeks aynı zamanda inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biridir.

grafik 1

Hazır Beton Endeksi 2022 Şubat Ayı Raporuna göre:

  • Bütün endekslerde şubat ayında, ocak ayına kıyasla bir yükseliş mevcuttur.
  • Ocak’ta 20 ayın en düşük değerini gören faaliyet endeksi, eşik değerin üstüne tırmanmıştır.
  • Güven endeksi de eşik değerin hemen üstüne çıkmıştır.
  • Güvendeki yükselmeye rağmen beklenti endeksi en düşük değere sahip endeks olarak kalması dikkat çekicidir.
  • Birleşik Hazır Beton Endeksi, faaliyet ve güvendeki artış ile birlikte yükselmiş ancak eşik değerin hemen altında kalmıştır.
grafik 2

2021 Şubat ayı verilerine bakıldığında ise, 2022 Şubat ayında Faaliyet hariç diğer endekslerde gerileme görülmektedir. Endeksler arasında özellikle Beklenti Endeksi’nin 2021 Şubat’a oranla çok düşük kaldığı gözlemlenmektedir.

“İnşaat sektörü için pozitif bir tablodan bahsetmek mümkün değil!”

Şubat 2022 Raporunu değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık şunları söyledi:

“Endeks sonuçları bir bütün olarak incelendiğinde, yılın başından bu yana inşaat sektörü özelinde pozitif bir tablodan bahsetmenin çok da mümkün olmadığı anlaşılmaktadır. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış oranının %20’nin üzerine çıkamadığı anlaşılmaktadır.

TÜİK tarafından açıklanan güven endeksleri de inşaat sektörünün, diğer sektörlere kıyasla negatif ayrıştığının sinyallerini vermektedir. Şubat ayı sektörel güven endekslerinde perakende ve hizmet sektörleri 120 değerine yakın iken inşaat sektöründe bu değer 82’dir. Son 3 ayda inşaat güven endeksi ciddi oranda azalmış ve inşaat ile diğer sektörler arasındaki fark 2020 yılından bu yana en yüksek düzeye ulaşmıştır.”

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Hazır Beton Endeksi 2022 Şubat Ayı Raporu (thbb.org)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.