Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

2022 Yılı İlk Çeyrek Yapı İzin İstatistikleri açıklandı!

25.05.2022
1.366
A+
A-
2022 Yılı İlk Çeyrek Yapı İzin İstatistikleri açıklandı!

TÜİK 2022 Yılı İlk Çeyrek Yapı İzin İstatistikleri verilerini yayınladı. Buna göre, Ocak-Mart döneminde Yapı Ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 22,5 azaldı. Peki, inşaat sektörü yakın gelecekte hareketlenecek mi?

2022 Ocak-Mart dönemi Yapı İzin İstatistikleri verilerine göre son 3 ayda Yapı Ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 22,5 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 Yılı İlk Çeyrek Yapı İzin İstatistikleri verilerini yayınladı. Buna göre, Ocak-Mart 2022 arası Yapı Ruhsatı verilen binaların yüzölçümü yüzde 21,8 oranında azaldı. Öte yandan yılın ilk 3 ayında Yapı Ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 22,5 azaldı.

TÜİK 2022 Ocak-Mart dönemi Yapı İzin İstatistikleri verilerini yayınladı. Buna göre belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2022 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla göre;

 • bina sayısı bazında yüzde 22,5 azaldı,
 • yüzölçümü olarak yüzde 21,8 azaldı,
 • daire sayısı bazında yüzde 27,9 azaldı.
image 16
2018-2022 arası Yapı Ruhsatına göre yüzölçümü ve daire sayısı
image 17
2020-2022 Yapı Ruhsatı İstatistikleri

Toplam yüzölçümün yarıdan fazlası konut alanı

2022 yılının I. çeyreğinde Yapı Ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 26,9 milyon metrekare oldu. Bunun;

 • 14,9 milyon metrekaresi konut,
 • 6,6 milyon metrekaresi konut dışı ve
 • 5,4 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı.
image 18
I. Çeyrek, 2020-2022 arası Yapı ruhsatına göre konut, konut dışı ve ortak alanların yüzölçümü payları

Kullanma amacına göre en yüksek pay iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların

2022 yılının I. çeyreğinde Yapı Ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek paya 17,8 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 2,4 milyon metrekare ile bir daireli ikamet amaçlı binalar izledi.

image 19
Ocak-Mart 2022 arası Yapı ruhsatı kullanma amaçları yüzölçümüne göre paylar

Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü yüzde 7,9 azaldı

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgeleri (YKİB)’nin 2022 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre;

 • bina sayısı yüzde 7,1 arttı,
 • yüzölçümü yüzde 7,9 azaldı,
 • daire sayısı yüzde 2,4 azaldı.
image 20
2018-2022 Yapı kullanma izin belgesine göre yüzölçümü ve daire sayısı
image 21
2020-2022 arası Yapı kullanma izin belgesi istatistikleri

Toplam yüzölçümün yarıdan fazlası konut alanı

Yapı Kullanma İzin Belgesi (YKİB) verilen yapıların 2022 yılının I. çeyreğinde toplam yüzölçümü 30,4 milyon metrekare oldu. Bunun;

 • 17,7 milyon metrekaresi konut,
 • 6,0 milyon metrekaresi konut dışı ve
 • 6,7 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı oldu.
image 22
I. Çeyrek, 2020-2022 Yapı kullanma izin belgesine göre konut, konut dışı ve ortak alanların yüzölçümü payları

Kullanma amacına göre en yüksek pay iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların

Ocak-Mart 2022 arası Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek paya 23,4 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 1,3 milyon metrekare ile bir daireli ikamet amaçlı binalar takip etti.

image 23
Ocak-Mart 2022 Yapı kullanma izin belgesi kullanma amacına göre yüzölçümü payları

Editörün ‘2022 Ocak-Mart Dönemi Yapı İzin İstatistikleri’ Değerlendirmesi

TÜİK 2022 Yılı 1. Çeyrek Yapı İzin İstatistikleri verilerine göre, yılın ilk 3 ayında Yapı Ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 22,5 azaldı. Bu durum, Yapı Ruhsatı rakamlarının 2021 yılındaki yükselişini sürdüremediği anlamına geliyor. Buradan hareketle gelecek dönemde inşaat sektöründe bir yavaşlama beklentisi içine girebiliriz. Peki ya diğer veriler bu konuda ne diyor?

Martta İnşaat Maliyet Endeksi yüzde 101,57 arttı

TÜİK 2022 Mart ayı inşaat maliyet endeksi verilerine baktığımızda; inşaat maliyeti artışının yıllık bazda yüzde 101,57olduğunu görüyoruz. Özellikle yapı malzemesi maliyetlerindeki bu artıştan dolayı, yeni başlayacak projeler endişeli.

Konut Satışlarındaki yükseliş sürüyor

TÜİK verilerine göre; Türkiye genelinde son 3 ay Konut Satışları şöyle seyretti;

TÜİK konut satış grafiğine baktığımızda açıkça görüyoruz ki, son üç aydaki artış, 2020-2021 yılında pandemi dolayısı ile konut satışlarının düşük seyretmiş olmasından kaynaklanıyor. Zira 2019 yılı rakamlarına ve 2021 yılına baktığımızda, konut satışlarının düşük seyrettiğini açıkça söyleyebiliriz.

Bu durum, bir taraftan yeni projelerin başlamasını motive edici bir etki yapmıyor. Öte yandan da inşaat aşamasındaki projelere maliyet artışlarının yansıtılamaması anlamı taşıyor.

Konut kredisi faizleri düştü, ancak ev fiyatları daha çok arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu son toplantısında politika faizini yüzde 14’te sabit tuttu. Bu faiz indiriminden sonra başta kamu bankaları olmak üzere konut kredisi faizleri bankalar tarafından güncellendi. Ancak bankaların Konut Kredisi Faiz Oranlarını indirmesi ile birlikte ev fiyatları hızlı bir şekilde arttı.

Çünkü ev almak isteyen vatandaşlar bankaları ziyaret etmeye başladı. Bunun sonucunda artan talep karşısında konut fiyatları bir hafta içinde yüzde 10 ile yüzde 20 arasında değişen artışlara sahip oldu.

Sonuç olarak şunu açıkça söyleyebiliriz; Bir yandan inşaat sektörü temsilcileri yapım maliyetlerindeki artış baskısı altında zorlanıyor. Diğer yandan da vatandaşlar bankalar yüksek kredi faizleri sebebiyle ipotekli kredi kullanmakta zorlanıyor. Netice olarak düşük seyreden ev satışlarından dolayı konut stoku artmaktadır. Arzın fazla olduğu durumda ise yeni başlayacak projeler hedef kitle ve mimari tasarım kriterlerine büyük önem vermesi gerekiyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Yapı İzin İstatistikleri, I. Çeyrek: Ocak – Mart, 2022 (tuik.gov.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.