Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

BDDK, konut kredilerinde kredi değer oranını değiştirdi!

24.06.2022
1.476
A+
A-
BDDK, konut kredilerinde kredi değer oranını değiştirdi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), birinci ve ikinci el konut kredilerinde kredi değer oranını değiştirdi. Buna göre 10 milyon TL ve üzerinde değeri olan konutlar için kredi yok.

BDDK’den konut kredisi düzenlemesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), birinci ve ikinci el konut kredilerinde kredi değer oranını değiştirdi. Buna göre 10 milyon TL ve üzerinde değeri olan konutlar için kredi yok. BDDK tarafından alınan karar ile 9 Haziran 2022 tarihinde Finansal İstikrarın Güçlendirilmesine Yönelik Tedbirler kapsamında konut kredilerinde kredi değer oranı tutar bazlı değiştirildi.

BDDK’dan yapılan açıklama şu şekilde;

“Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin (Yönetmelik) “Konut, taşıt ve tüketici kredilerine ilişkin sınırlamalar” başlıklı 12/A maddesinin altıncı fıkrası uyarınca, Yönetmeliğin 12/A maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen, tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının aşağıdaki tabloda yer aldığı şekilde belirlenmesine, Bu Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına ve Kurumun internet sitesinde yayımlanmasına karar verilmiştir.”

1. el ve 2. el konut alımında kullandırılabilecek azami kredi tutarları ne kadar?

Karara göre birinci ve ikinci el konutlar için konut teminatlı kredilerde kullandırılabilecek azami kredi tutarlarında değişiklikler olurken, 10 milyon TL ve üzeri değeri olan konutlar için kredi kullanılamayacak.

image 19

Yeni düzenleme ile 1. el konut alımında A enerji sınıfı konutlar için değeri 2 milyon liranın altındaki evler için yüzde 90 oranına kadar kredi kullanılabiliyor. Yine A sınıfı olup değeri 2 milyon ile 5 milyon lira arasında değişen evler için ise yüzde 70 oranında kredi kullanılabilecek. 5 milyon ile 10 milyon lira arasındaki evler için azami 3.5 milyon TL kredi kullanılabilirken, 10 milyon lirayı aşan evler için kredi imkanı bulunmuyor.

İkinci el konutlarda ise A enerji sınıfı konutlar için değeri 500 bin TL altında olan evler için yüzde 90 oranına kadar kredi kullanılabiliyor. Yine A sınıfı olup değeri 500 bin ile 2 milyon lira arasındaki değişen evler için ise yüzde 70 oranında kredi kullanılabilecek. 2 milyon lira ile 5 milyon lira arasında değere sahip konutlar için değerinin yüzde 50 oranında kredi kullanılabilirken, 5 milyon lira ile 10 milyon lira arasında değere sahip konutlar için azami 2,5 milyon TL kredi kullanılabilecek. 10 milyon lirayı aşan evler için ise kredi imkanı bulunmayacak.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği | Betonarme Bağ Kirişi | Briket Duvar Örme – YouTube

Kaynak; Son Dakika: BDDK’den konut kredisi düzenlemesi (cumhuriyet.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.