Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Gayrimenkul alım satımları noterlerce de yapılabilecek

07.06.2022
1.376
A+
A-
Gayrimenkul alım satımları noterlerce de yapılabilecek

Gayrimenkul alım satımları noterlerce de yapılabilecek. Meclise sunulan yargı paketiyle birlikte gayrimenkul alım satımlarında yeni dönem başlatılıyor. Düzenlemeyle birlikte tapu dairelerindeki yavaş ilerleyen işlemlerin hızlandırılacağı öngörülüyor.

Taşınmaz sözleşmesi noterlerce de yapılabilecek

Dünya Gazetesi’nden Canan Sakarya’nın haberine göre gayrimenkul alım satımları noterlerce de yapılabilecek. Daha önceleri sadece tapu sicil müdürlüklerinde yapılan alım ve satım işlemleri yeni düzenleme ile noterliklerde de yapılabilecek. Noter ücreti ise taşınmazın değerine göre 500 lira ile 4 bin lira arasında değişiklik gösterecek.

Meclise sunulan yargı paketi kapsamında gayrimenkul ticaretlerinin noterliklerde yapılmasının yolu açılıyor. Bugün Meclis Adalet Komisyonu‘nda görüşülecek olan düzenlemeye göre;

  • Noterler, taşınmaz satış başvurusu üzerine başvuru belgesi düzenleyecek,
  • taşınmaz üzerindeki her türlü kısıtlamayı ve
  • taşınmaz satışıyla ilgili diğer kanunlarda yer alan sınırlamaları dikkate alacak.

Noterliklerde süreç nasıl işleyecek?

Noterlerle paylaşılacak olan tapu kayıt örneği ve diğer belgeler, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü‘nce ‘Tapu Bilişim Sistemi‘ aracılığıyla sağlanacak. Taşınmaz ile ilgili eksik kayıt ve belge olması durumunda ise sistem üzerinden talep oluşturularak, eksikliklerin tapu müdürlüğünce giderilmesi sağlanacak.

Taşınmaz satış sözleşmesi yapılabilmesi için hak sahibinin belirlenmesi ve taşınmazın satışına engel hukuki bir durumun olmadığının tespiti sağlanacak. Ardından taşınmaz satış sözleşmesi yapılabilecek. Satış sözleşmesinin taraflarca imzalanması ile birlikte noter, ‘Tapu Bilişim Sistemi‘ üzerinden yevmiye numarası alarak sözleşmeyi sisteme kaydedecek.

Satış sözleşmesinin sisteme kaydı ile birlikte tapu müdürlüğünce taşınmazın tapu siciline tescili sağlanacak. Noter, satış sözleşmesi ve diğer belgeleri sisteme aktaracak ve fiziki olarak arşivleyecek. Tapu kayıt örneği ve diğer belgelerden hak sahibinin belirlenememesi veya satışa engel hukuki bir durumun varlığı halinde ise noterlerce satış işlemi gerçekleştirilmeyecek.

Noter ücretleri 500 ile 4000 TL arasında değişecek

Taşınmazın değerine göre noter ücreti belirlenecek ve bu ücret 500 ila 4 bin lira arasında olacak. Ücret tutarları ise her sene başında yeniden değerleme oranında artırılacak. Noterlerde yapılacak satış sözleşmelerinde noter harcı alınmayacak, sadece tapu harcı alınacak. Ayrıca taşınmaz satış sözleşmeleri damga vergisinden ve bu işlemlere ilişkin düzenlenen kağıtlar değerli kağıt bedellerinden istisna olacak. Sözleşmelerin düzenlemesinden dolayı oluşan zarardan noterler de sorumlu olacak. Eğer zarar devlet tarafından ödenirse, sözleşmeyi düzenleyen notere rücu edecek. Notere karşı açılacak davalar ise tapu sicilinin bulunduğu yer mahkemesinde görülecek.

“Yeni uygulama güzel. Hız getirecek”

Yeni düzenlemeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Halihazırda tapu dairelerinde personel ve verim yüzde 30 oranında. Dolayısıyla işlemler çok yavaş ilerliyor. Yazın gelişiyle tatile çıkanlarla birlikte bu verim daha da düşecek. Yeni uygulama güzel. Dünyada tüm tapu işlemleri noterler aracılığıyla yürütülüyor. Çalışma daha fazla hız getirecek. Ancak yeni uygulamalar devreye girdiğinde ise bir adaptasyon süreci oluyor. Bu yüzden kararın pratikteki uygulamalarını takip etmesi gerekir.” diye konuştu.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Taşınmaz sözleşmesi noterlerce de yapılabilecek (dunya.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.