Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Gayrimenkul Satışı iptali durumunda tüketici hakları nelerdir?

07.02.2022
1.576
A+
A-
Gayrimenkul Satışı iptali durumunda tüketici hakları nelerdir?

Son zamanlarda gayrimenkul satışı iptali yapanların sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Piyasalarda yaşanan dalgalanmalar son dakika iptallerinin sayısını arttırdı. Peki satış iptalinde tüketicinin hakları nelerdir?

Gayrimenkul satışı iptali son birkaç ayda arttı!

Gayrimenkul satışı iptali gerçekleştiren kişi sayısı son dönemlerde artış gösterdi. Hürriyet Gazetesi editörlerinden Gülistan ALAGÖZ’ün haberinde yer alan bilgileri göre uzmanlar satışlarda alıcının da satıcının da cayma hakkı olduğunu belirtiyor. Ancak bazı durumlarda vazgeçen taraf tazminat ile karşı karşıya kalabiliyor.

Son birkaç ayda yaşanan dolardaki ani hareketler ve konut fiyatlarındaki ciddi artış gayrimenkul piyasasını etkiledi. Gayrimenkul satışı yapan vatandaşlar ‘düşük fiyata mı satıyorum’ endişesi ile karşı karşıya kaldı. Artış karşısında dolarını, altınını bozduranlar zarara uğrarken, dolardaki durulma sonrası alıcılardan iptaller geldi. Bu iptaller sonrasında da gayrimenkulünü satanlar mağdur oldu.

Zarar gören taraf tazminat alabilir mi?

Gayrimenkul satışı iptali durumlarında zarar görenlerin merak ettiği bu konuya Avukat Elvan Kakıcı Şimşek yanıt getirdi. Avukat Elvan Kakıcı Şimşek şu ifadelere yer verdi: “Taraflar arasında mevcut bir sözleşme olmasa da sözleşme görüşmeleri mevcuttur ve taraflar birbirlerine karşı dürüstlük kuralları çerçevesinde davranmak zorundadır. Sözleşme henüz kurulmamış olmasına rağmen, karşı tarafın zarar görmesine sebep olan kişiye karşı zarar gören, borca aykırılık sebebiyle tazminat talebinde bulunabilir. Dolayısı ile; taraflardan birinin tapu satışı öncesinde sözleşme görüşmeleri sırasında kusurlu davranışta bulunması durumunda, zarar gören taraf zarara uğradığını ispat etmek şartı ile diğer taraftan uğradığı zararı tazminat davası açarak talep edebilir.”

Kaparo hangi durumlarda yanar?

Gayrimenkul alım-satım işlemleri öncesi verilen kaparoların, işlem iptalinde ne olacağına değinen Avukat Şimşek, “Cayma hakkı doğal olarak kullanabileceğiniz bir haktır. Fakat bu hakkı kullanırken bunun bazı yaptırımları olduğu unutulmamalı. Emlak alım satımı sözleşmesinde, almaktan cayma halinde ‘verilen kaparoyu alamazsınız’ yönünde bir hüküm yazılmışsa kaparonuzu geri alamazsınız.” dedi.

Avukat Elvan Kakıcı Şimşek gayrimenkul satışı iptali satıcı tarafından yapılıyorsa, kaparonun alıcıya iade edilmesinin şart olduğuna da değindi. Avukat Şimşek, kaparo ödemesi yapılırken bu ödemeleri elden değil, banka yoluyla ve açıklama yazılarak yapılmasının önemli olduğunu da söyledi.

“Esas olan gayrimenkul alım satımının tapuda devridir”

Gayrimenkul hukuku uzmanı Avukat Ali Güvenç Kiraz‘da gayrimenkul satışı iptali durumuna açıklık getirdi. Kiraz, “Türk hukukunda esas olan gayrimenkul alım satımının tapuda devridir. Bu nedenle de noterde düzenlenen gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri dışında, tarafların kendi aralarında düzenlemiş oldukları adi yazılı sözleşmeler, emlakçılarda düzenlenen alım-satım sözleşmeleri yok hükmündedir. (Tek istisnası gayrimenkulün satın alınması, bedelin ödenmesi ve taşınmazın teslim edilip içerisinde oturulmasıdır.) Yok hükmünde düzenlenen bir sözleşmeye de cezai şart konulmuşsa o da yok hükmündedir, yani istenemez. Alım satımdan vazgeçme halinde tarafların bir sözleşme ilişkisine girmiş oldukları tespit edilmişse sadece uğranılan ‘menfi zararlar’ (doların bozdurulması sonrası kur kaybı, daha uygun şartlarda başka bir gayrimenkul alma imkanı varken bu imkanın kaybedilmesi veya fiyatının yükselmesi gibi) ve ‘müspet zararlar’ (ödenmiş harç, eve yapılan bir tadilat, alınmış eşya vb gibi) istenebilir.” dedi.

Emlak komisyonları hakkında da Yargıtay kararını hatırlatan Avukat Kiraz, “Normalde emlak danışmanı hizmet bedelini almak için hizmeti tamamlamak zorundadır. Ama bu konuda Yargıtay satıcının vazgeçmesi durumunda, satıcıya komisyon bedelini ödeme zorunluluğu getirmiştir.” ifadelerine yer verdi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; İşte satış iptalinde tüketici hakları (hurriyet.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.