Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kentsel Dönüşüme Faiz ve Kira Desteği geldi!

05.06.2022
1.372
A+
A-
Kentsel Dönüşüme Faiz ve Kira Desteği geldi!

Evini kendisi yenilemek isteyenler, Kentsel Dönüşüme faiz ve kira desteği birlikte alabilecek. Karar Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kentsel dönüşüme faiz ve kira desteği

3 Haziran 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan karar ile Bakanlık, 6306 sayılı Kentsel Dönüşüme Faiz ve Kira desteği uygulamasına geçti. “Seferberlik” kapsamında sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları yeni kararlar ile hızlandırılıyor. Resmî Gazete’de yayımlanan karar ile 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun 5 inci maddesinde değişiklik yapıldı.

Kanun kapsamında daha önceleri, evi kentsel dönüşüme giren vatandaşlar kira desteği ve banka kredilerine verilen faiz desteklerinden birinden yararlanabiliyordu. Yapılan düzenleme ile birlikte her iki destekten birlikte yararlanma imkanı doğdu. Ayrıca gecekondu sahibi vatandaşların da kira ve kredilerde faiz desteği alması mümkün olacak.

“İki destekten birlikte faydalanılmasının önü açıldı”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, yapılan düzenleme ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Geçmişte mevzuatta sadece riskli yapı ifadesi kullanılıyordu. Bundan sonra tüm dönüşümlere bu destek sağlanacak. Bir de vatandaş kira yardımı ve kullanılan kredilere verilen faiz desteğinden aynı anda faydalanamıyordu. Şimdi biz iki destekten birlikte faydalanmasının önünü açtık. Bununla ilgili yönetmelik çalışmaları devam ediyor.”

Karar Resmî Gazete’de yayımlandı

3 Haziran 2022 Cuma tarihli ve 31855 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 5630 sayılı karar ise şöyle;

Karar Sayısı: 5630

Ekli “6306 Sayılı Kanun Kampsamında Riskli Yapıyı Malik, Kiracı veya Sınırlı Ayni Hak Sahibi Olmaksınızın Kullananlara Yardım Yapılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar”ın yürürlüğe konulmasına, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun 5 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.

Resmi Gazete’ye ulaşmak için; 3 Haziran 2022 Cuma

Kentsel dönüşüm destekleri neler?

Müdür Vedad Gürgen, atılan önemli adımlardan birinin de gecekondu sahiplerini ilgilendirdiğini belirterek, “Bundan sonra gecekonduda yaşayan vatandaş da kira ve faiz desteğinden faydalanabilecek.” ifadelerine yer verdi.

Kentsel dönüşüm destekleri kapsamında;

  • Riskli yapıda 18 ay, riskli alanda 48 ay kira desteği,
  • Tapu harcı muafiyeti,
  • Noter harcı muafiyeti,
  • Damga vergisi istisnası,
  • Kredilerde yıllık 400 baz puana kadar bakanlık desteği,
  • Evini dönüştürenlere yüzde 1 KDV imkanı,
  • 400 bin lira dönüşüm kredisi ve
  • 160 bin lira güçlendirme kredisi sağlanıyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Kentsel dönüşüme faiz ve kira desteği (cnnturk.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.