Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bakanlıktan İnşaat Birim Fiyatları güncellemesi!

04.06.2022
1.397
A+
A-
Bakanlıktan İnşaat Birim Fiyatları güncellemesi!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından her yıl Ocak ayında 1 kere yayımlanan İnşaat Birim Fiyatları güncellendi. Pandemi ile birlikte artan enflasyon ve savaş gündemi ile inşaat malzemelerinde yaşanan artışlar karşısında sektördeki sıkıntılar çözülüyor.

İNŞAAT BİRİM FİYATLARI GÜNCELLENDİ

Sektördeki sıkıntıları çözmek için inşaat birim fiyatları güncellendi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından senede bir kere Ocak ayında güncellenen listede güncelleme yapıldı. Güncel fiyatlar ile birlikte savaş gündemi ve pandemi sonrası yaşanan enflasyon ile inşaat malzemelerindeki fiyat artışlarının meydana getirdiği sektörel sıkıntılar çözülüyor.

İlgili güncellemeyi içeren “Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” 1.6.2022 tarihli ve 31854 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararname ile yayımlamak ibaresi, yayımlamak ve gerekli görülen durumlarda güncellemek olarak değiştirildi

Kararname ile 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 97’nci maddesinin birinci fıkrasının (k) bendi ile 112’nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde yer alan “…ve yayımlamak” ibaresi, “… yayımlamak ve gerekli görülen hâllerde yayımlanan rayiç ve birim fiyatları güncellemek” şeklinde değiştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının her yıl Ocak ayında ve sadece 1 kere yayımladığı “inşaat birim fiyatları“, sektörel sorunların önüne geçilmesi amacıyla değişiklikler yapılarak güncellenip tekrar yayımlandı.

Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde yayımlanan “İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları Kitabı” bakanlığın resmî internet sitesi www.csb.gov.tr adresinden PDF olarak indirilebiliyor. Ayrıca kitabı 300 TL karşılında satın da alabiliyorsunuz.

Yeni inşaat birim fiyatlarına yfk.csb.gov.tr adresinde yer alan “birim fiyatlar” başlığından ulaşabilirsiniz.

Kitaba ulaşmak için; İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları Kitabı

İnşaat sektöründe rahatlama hedefleniyor

Pandemi sonrası dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, tedarik zincirinde yaşanan yavaşlama ve aksaklıklar ve savaş gündemi ile birlikte ortaya çıkan enflasyon, inşaat malzemelerinin fiyatlarında ciddi artışlara sebep olmuştu. Oluşan bu durum karşısında, ihalelerde yükleniciler teklif vermekte zorlanıyordu. İnşaat ihalesi yapacak kamu idareleri; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu Başkanlığı tarafından senede sadece 1 kere yayımlanan inşaat birim fiyatlarını esas alıyordu. Bunun önüne geçmek ve ihalelere verilen tekliflerin kolaylaştırılması için birim fiyatlarında güncellemeye gidildi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; İNŞAAT BİRİM FİYATLARI GÜNCELLENDİ (csb.gov.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.