Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Konut fiyatları ve kira gelirleri Hazine ve Maliye Bakanlığı takibinde!

01.06.2022
1.337
A+
A-
Konut fiyatları ve kira gelirleri Hazine ve Maliye Bakanlığı takibinde!

Konut fiyatları ve kira gelirleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yakın takipte. Gayrimenkul satışlarında beyan edilen değerler, tapu harcı yönünden de incelemeye alınacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı konut fiyatları ve kira gelirlerini yakından takip edecek

Konut fiyatları ve kira gelirleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yakın takipte. Gayrimenkul satışlarında beyan edilen değerler, tapu harcı yönünden de incelemeye alınacak. Bununla birlikte alım satım bedelinin düşük beyan edilip edilmediğinin tespiti yapılacak.

Anadolu Ajansı muhabirlerinden Merve Özlem Çakır’ın haberinde yer alan bilgilere göre gayrimenkul alım satımı ve kiralamalarından elde edilen gelirler yakın takibe alınacak. Muhabirin Bakanlıktan aldığı bilgilere göre kayıt dışı ve haksız fiyat oluşumları için çalışmalar sürdürülüyor. Ayrıca gayrimenkul satış ve kiralama işlemleri bakanlığın yakın takibinde olacak.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yayımlandı!

Gayrimenkul fiyatları ile konut kiralarındaki artış sürerken, Bakanlık gerekli önlemlerin alınması için harekete geçti. Vergiyi doğuran olay ve işlemlerin cari dönemde tespit edilmesi ve önlemlerin alınması için internet ilan sitelerine bilgi verme zorunluluğu getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile birlikte Vergi Usul Kanunu’nda yapılan değişikliklerin uygulama esasları netleştirilmiş oldu.

İlgili haber; Gayrimenkul alım satımı ve kiralanmasından web sayfaları da sorumlu!

Yayımlanan tebliğ ile birlikte taşınır, taşınmaz ve gayrimenkullerin satışı veya kiralanması için internet sitelerine verilen ilanlara ilişkin bu sitelerden kapsamlı bilgi alınacak ve bilgilerden ilgili siteler sorumlu tutulacak. Söz konusu bilgiler, vergi mevzuatı çerçevesinde incelenerek risk analizine tabi tutulacak ve gerekli işlemler yapılacak.

İzaha davet ile ödenmeyen harçların tahsili yoluna gidilecek!

Konut satışlarında beyan edilen değerlerin tapu harcı yönünden de incelenmesi başlanırken, bu sayede alım satım bedelinin düşük beyan edilip edilmediği kontrol edilecek. Çalışmalar doğrultusunda Bakanlık tarafından ilk olarak 2019 ile 2020 yıllarındaki satışlar incelenecek. Bu yıllardaki satışlarda harç matrahının doğru beyan edilip edilmediği kontrol edilecek.

İncelemenin başlandığı 2019 ve 2020 yıllarına dair banka kredisi işlemlerinden hareketle yapılan analizler sonucunda ilk aşamada 7 bin kişi “izaha davet” edilecek. Kredi kullanarak gayrimenkul alan ve çekilen kredi miktarı ile beyan edilen harç matrahı arasında fark bulunan mükellefler Bakanlık tarafından tespit edildi. Kredi tutarı ile konut alış bedelleri arasında ciddi farkların olduğu görülürken, bazı satış işlemlerinde beyan edilen tutarın 40 katına kadar ulaştığı belirlendi. İzaha davet işlemi ile ödenmeyen harçların tahsili yoluna gidilecek.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Hazine ve Maliye Bakanlığı konut fiyatları ve kira gelirlerini yakından takip edecek (AA)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.