Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Meclis raporuna göre; “Konut satışında ABD ve Avrupa modelleri baz alınacak”

12.10.2021
1.614
A+
A-
Meclis raporuna göre; “Konut satışında ABD ve Avrupa modelleri baz alınacak”

Gelişen pandemi şartları ile ülke genelinde yaşanan konut fiyatlarındaki artış, konut satışında azalmaya sebep oldu. Sorunların araştırılması ve alınabilinecek önlemler için kurulan Meclis Alt Komisyonu raporunu tamamladı.

Gayrimenkul Alanların Bilinçlendirilmesi Hedefleniyor

Koronavirüs Salgını ile birlikte gayrimenkul sektöründe yaşanan fiyat artışı ve konut satışında yaşanan düşüş, inşaat sektörünü önemli ölçüde etkiledi. Buna bağlı olarak sektörde sorun ve mağduriyetler meydana gelmeye başladı. Nitekim sorunların araştırılması ve gerkli önlemlerin alınması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alt komisyon kuruldu. Durumla ilgili çalışmalarını tamamlayan alt komisyon, raporunu tamamladı.

TBMM‘nin hazırladığı rapora göre konut satışlarında meydana gelebilecek mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla bir hareket planı belirlendi. İndependent Türkçe‘nin haberine göre raporda ön ödemeli satış sözleşmesi ile maketten satışı yapılan gayrimenkullerde kapsamlı sorunların yaşandığına vurgu yapıldı. Çözüm önerisi olarak tüketicilerin hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirme yapılması gerektiğine karar verildi. Bilgilendirmek amacıyla görsel, yazılı ve sosyal medya kullanılarak bilinçlendirici ön yayınlar hazırlanması önerildi.

Bakanlıklar Arası Koordineli Çalışma

TBMM tarafından hazırlanan raporda şu tespitlere varıldı;

  • Mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla ön ödemeli konuta ilişkin satış vaadi sözleşmesinin tapu siciline otomatik şerh edilmesine yönelik mekanizma kurulmalı. Bunun için Adalet Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği’nin koordineli çalışmalı.
  • Teminat usullerinden olan bina tamamlama sigortası tabana yayılmalı. Ek olarak bina Tamamlama Sigortasının maliyeti düşürülmeli ve zorunlu sigorta haline getirilmeli. Bu doğrultuda somut adım atılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile koordineli şekilde çalışmalı.
  • Sektörde ihtiyaç duyulduğu belirtilen olası yasal düzenleme hazırlık çalışmalarında şu bakanlıklar iş birliği halinde olmalı; Ticaret Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Bu bakanlıklara ilgili diğer tüm kamu kurum ve kuruluşları etkin katkı vermeli.

Konut satışında “Amerika ve Avrupa’daki satış modelleri örnek alınmalı”

Konu ile ilgili uzmanlar, Amerika ve Avrupa’daki satış modellerinin ülkemizde de kullanılması gerektiğine değindi. Zira oralarda herhangi bir hataya ve dolandırıcılığa karşı tapu dairesi başrolde yer alıyor. Amerika’da emlak brokerlığı yapan Cengiz Bayırlı, ülkede uygulanan sitemi şöyle anlattı:

“ABD’de konutu alacak olan kişi, tapu dairesinin yediemin hesabına parayı yolluyor. Sonra konutu satan kişi tapu dairesinin yediemin hesabına tapuyu devrediyor. Ardından o noktada işlemler bittiğinde parayla tapu yer değiştiriyor. Böylece tapu devir işlemi bitmiş oluyor.”

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Göl Manzaralı Müstakil Ev 2020 | Hobi Bahçesi | Müstakil Bahçeli Ev Sakarya

Kaynak; Konut satışlarına yeni bir düzenleme geliyor, ABD ve Avrupa’daki modellerin de incelenmesi öneriliyor (indyturk.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.