Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Müteahhitler, Çimento fiyatlarındaki yükseklik sebebiyle 2 Eylülde iş bırakıyor!

01.09.2021
1.702
A+
A-
Müteahhitler, Çimento fiyatlarındaki yükseklik sebebiyle 2 Eylülde iş bırakıyor!

İnşaat müteahhitleri, Çimento fiyatlarındaki yükseklik sebebiyle iş bırakma eylemi kararı aldı. İMKON öncülüğünde yapılan toplantıda, 2 Eylül Perşembe günü inşaatların durdurulması kararı çıktı.

Müteahhitler, Çimento fiyatlarındaki yükseklik sebebiyle iş bırakıyor

Son zamanlarda inşaat müteahhitlerinin başı inşaat girdilerindeki aşırı fiyat artışları ile dertte. Bunlardan biri de Betonarme Yapı imalatındaki çimento. Nitekim son dönemde yaşanan Çimento fiyatlarındaki yükseklik sebebiyle müteahhitler, iş bırakma kararı aldı. İnşaat Müteahhitleri Konferasyonu (İMKON) öncülüğünde yapılan toplantıda, 2 Eylül Perşembe günü inşaatların durdurulması eylemi kararı çıktı. Böylece Türkiye’de bu konude bir ilke imza atılmış oldu.

Gerekçe Çimento fiyatlarındaki yükseklik

Geçtiğimiz günlerde İMKON öncülüğünde Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantıda, 2 Eylül 2021 Perşembe günü tarihi ile inşaatların durdurulması kararı alındı. Konuyu Dünya Gazetesi’nden Duygu Şahin Durmaz köşesine taşıdı. Söz konusu kararı İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu kamuoyu ile paylaştı. Tellioğlu açıklamasında, yapılan tüm girişim ve çağrılara rağmen çimento sektörünün zam yapmaya devam ettiğini belirtti.

Anadolu’da yer alan birlik ve dernek başkanlarının desteği yüzde 80 oranında grev kararı alınan eylemin gerekçesi, çimento fiyatlarındaki yükseklik. Zira Tellioğlu, eylem öncesi tonu 450 TL olan çimentonun 500 TL’ye yükseltilerek yüzde 12 oranında yeni bir zam yapıldığını vurguladı. Ardından da başkan şu bilgilere yer verdi, “Çimento sektörünü yakın bir zaman diliminde, inşaat sektörünün, kamunun ve Ticaret Bakanlığı’nın bu konudaki telkinlerine uyaya davet ediyoruz. Aksi taktirde İnşaat Mütehhitleri olarak iş bırakmak durumundayız.”

Online olarak gerçekleştirilen toplantıda Tellioğlu, 6 milyondan fazla konutun kentsel dönüşüm beklediğinin altını çizdi. Bu şartlar altında çimento kartelinin yüzde iki yüz zam yapmasının kabul edilemez olduğuna değinen Tellioğlu, yapılan zamların 250 alt sektöre de ciddi zararlar verdiğini ilave etti. Ancak Başkan, bugüne kadar yapılan girişimlerden olumlu sonuçlar elde edemediklerini ifade etti. Tellioğlu bu yüzden de iş durdurma eylemine geçeceklerini duyurdu; “Ulusal basına konu ile ilgili açıklama yapacağız. Nitekim 2 Eylül Perşembe günü Anadolu’nan gelen birlik ve dernek başkanları ile boykot ve eyleme başlayacağız.”

“Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a verdikleri sözü tutmadılar”

Tellioğu sözlerine şöyle devam etti; “Çimentocular Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile gerçekleştirilen toplantılarda indirime gideceklerini söylemişlerdi. Maalesef çimento sektörü temsilcileri bu konuda söz verdikleri gibi davranmadılar. Çünkü inşaat sektörünün temel malzemelerine, özellikle demir ve çimentoya çok daha fazla, fahiş oradan zam geldi. İnşaat Demiri fiyatları kısmen kontrol altına alındı. Bunda fiyatların Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’un başkanlığında yaptığımız toplantıda indirime gidilmesi kısmen etkili oldu. Fakat çimentoda her geçen gün fiyat artışıyla karşı karşıyayız. Çimentonun yurtdışı girdisi hemen hemen yok. Yani yurtdışından ithalata dayalı bir mamul değildir.”

Başkan Tellioğlu, çimentonun imalat maliyetlerinin en önemli girdilerinin enerji, toprak olduğunun altını çizdi. “Nitekim bunları da üst üste koyduğumuz zaman ortalama yüzde 50-60 arasında bir maliyet artışı söz konusudur.” diyen Başkan, ancak yüzde 200 maliyet artışları kabul edilemez olduğunu vurguladı.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Müteahhitler, 2 Eylül’de inşaatları durduruyor (dunya.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasından alınmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.