Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

THBB Hazır Beton Endeksi Mart 2022 raporu yayınlandı!

18.04.2022
1.254
A+
A-
THBB Hazır Beton Endeksi Mart 2022 raporu yayınlandı!

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından Hazır Beton Endeksi Mart 2022 raporu yayınlandı. Raporda inşaat sektöründe 2022 yılının ilk çeyreğinin durgun geçtiği vurgusu yapıldı.

Hazır Beton Endeksi Mart Ayı Raporu açıklandı!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Hazır Beton Endeksi Mart 2022 raporu yayınlandı. THBB tarafından her ay yayınlanan “Hazır Beton Endeksi 2022 Mart Ayı Raporu” açıklandı. Merakla beklenen raporda, inşaat sektörü ve bununla bağlantılı olan imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ve beklenen gelişmeler inceleniyor.

THBB tarafından açıklanan raporda Ocak ayında 20 ayın en düşük değerine sahip olan Faaliyet Endeksi, Şubat ayı gibi Mart ayında da eşik değerin üzerinde seyretti. Güven Endeksi ise eşit değer seviyelerinde seyrederken, Beklenti endeksi yükseliş göstermesine rağmen hala eşik değerin altında yer almaktadır. Hazır Beton Endeksi, inşaat sektörünün en temel girdilerindendir. Endeks aynı zamanda inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biridir.

grafik 1

Hazır Beton Endeksi 2022 Mart Ayı Raporuna göre:

  • Faaliyet Endeksi, Şubat ayında olduğu gibi Mart ayında da eşik değerin üstünde yer almıştır.
  • Güven Endeksi, eşik değer seviyesindedir.
  • Beklenti Endeksi, Şubat ayına göre artmış olsa da, hâlen eşik değerin altında dalgalanmaktadır.
  • Birleşik Hazır Beton Endeksi, faaliyetteki yükseliş neticesinde yukarı yönlü hareket etmiştir. 
grafik 2

2021 Mart ayı verilerine bakıldığında ise, 2022 Mart ayında Güven hariç diğer endekslerde gerileme görülmektedir. Sektörde mevsimsel olarak beklenen yükseliş, 2022 Mart ayında istenilen düzeyi yakalayamamıştır. Beklenti ve Faaliyet Endekslerinin 2021 Mart ayında daha yüksek seviyelerde olduğu görülmektedir.

grafik 3

“İstikrarı sağlayacak politikalar her zamankinden daha önemli”

Mart 2022 Raporunu değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkan Yavuz Işık şunları söyledi:

“Aylık bazdaki dalgalanmaların etkisini ortadan kaldırdığımızda sektörün, pandeminin etkilerinin sektörde hissedildiği 2020 yılının ilk yarısından itibaren 2 dip ve 2 zirve yaptığı anlaşılmaktadır.” dedi.

Başkan Yavuz Işık son 20 aydır sektörde istikrarlı bir faaliyet olmadığını belirtirken, “Hazır beton sektörünün bağlı olduğu inşaat sektöründe de aynı zaman dilimleri için benzer yükselme ve alçalmalar görülmektedir.  İnşaat sektörünün bu performansı, büyüme rakamlarına da yansımaktadır. 7 çeyrektir dengesiz bir büyüme sergileyen inşaat sektöründe istikrarlı büyümeyi mümkün kılacak politikalara ihtiyaç, her zamankinden daha önemli hâle gelmiştir.” ifadelerine yer verdi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Hazır Beton Endeksi 2022 Mart Ayı Raporu (thbb.org)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.