Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İnşaat Malzemeleri fiyatları fırlamış durumda!

04.04.2022
1.391
A+
A-
İnşaat Malzemeleri fiyatları fırlamış durumda!

“Hammadde üreticilerinin malzemeyi yurtdışına ihraç etmesinin etkisiyle İnşaat malzemeleri fiyatları fırlamış durumda.”

“İç piyasada malzeme bulunamıyor”

Sabah Gazetesi yazarlarından Dilek Güngör inşaat malzemeleri fiyatlarının astronomik rakamlara ulaştığını belirtiyor. Hammadde üreticilerinin malzemeleri genellikle ihraç etmeyi tercih etmesinin bu fiyatlar üzerinde etkisinin olduğunu da belirten Güngör, “inşaat malzemelerinde fiyatlar fırlamış durumda…” diyor.

Genelde gıda ile ilgili konulara değindiğini belirten Güngör, bir mobilyacı ile yaptığı sohbette geçen konuşmalarına da yer verdi. Güngör, “İç piyasada MDF ve sunta bulamadıklarından yakınıyor. Hammadde üreticilerinin malzemeyi yurtdışına ihraç ettiğinden kaynaklandığını iddia ediyor. Tabii olan malzemenin fiyatının da uçtuğundan…
Benzer bir sorunu inşaat sektörü de yaşıyor. İnşaat malzemelerinde fiyatlar fırlamış durumda…” dedi.

Temel inşaat malzemelerinde ciddi artış söz konusu

Temel inşaat malzemelerindeki Ocak 2022 ile Mart 2022 fiyatlarını karşılaştıran Dilek Güngör, son bir sene içindeki artış oranlarını da verdi. Buna göre;

Alüminyum ton fiyatı;

 • Ocak 2022’de 40 bin 836 TL‘yken,
 • Mart 2022’de 51 bin 320 TL‘ye çıkmış.
 • Son 1 sene içerisindeki artış yüzde 205.
 • Son 2 sene içerisindeki artışı ise yüzde 400’leri buluyor.

Bakır ton fiyatı;

 • Ocak 2022’de 132 bin 968 TL‘yken,
 • Mart 2022’de 145 bin 527 TL‘ye çıkmış.
 • Son 1 sene içerisindeki artış yüzde 110.
 • Son 2 sene içerisindeki artış ise yüzde 339.

Demir ton fiyatı;

 • Mart 2021’de 4 bin 869 TL‘yken,
 • Mart 2022’de 12 bin 286 TL‘ye çıkmış.
 • Son 1 sene içerisindeki artış yüzde 152.
 • Son 2 sene içerisindeki artış ise yüzde 352.

Çimento ton fiyatı;

 • 2021 sonunda 500 TL civarındayken,
 • Mart 2022’de 800 TL‘yi geçmiş.
 • Son 1 sene içerisindeki artış ise yüzde 150 civarında.

Seramikte;

 • Son 1 sene içerisindeki artış yüzde 273.

PVC’de;

 • Son 1 sene içerisindeki artış yüzde 101

Artışlar ile ilgili Dilek Güngör haberinde şu açıklamalara yer verdi:

“Diyebilirsiniz ki, emtia fiyatları artıyor, dolar kuru yükseliyor. Onlardaki artışa bakalım…
Alüminyum bir yılda yüzde 58.85, bakır 19.38, petrol 66.85, demir 4.55, çimento 3.5 artmış. Sanırım, bu artışların üzerine dolar kuru ve navlun maliyetini de ekleseniz bizdeki gibi uçuk rakamlara ulaşamazsanız.”

“Üretici malzemeyi ihracata kaydırdı”

Maliyetlerin artması ile inşaatçının ev üretememe noktasına geldiğine değinen Güngör, “Türkiye’nin önemli bir inşaatçısı üreticilerin malzemeyi ihracata kaydırdığını söylüyor. İç piyasaya mal verenlerin de ihracat fiyatına sattığını belirtiyor. Hal böyle olunca da, eğer maliyeti karşılayacak kadar güçlü değilse inşaatçı bir süre sonra ev üretememe noktasına geliyor. Tıpkı, mobilyacı gibi… O zaman konutta arz sıkıntısı yaşanmaya başlanıyor. Bunun sonucunda da kiralar yükseliyor.” dedi.

Merkezi lokasyonlarda evlerin metrekarelerinin 40-50 bin TL seviyelerinde olduğunu belirten Sabah Gazetesi yazarı, “İnşaatçı yüksek maliyetlere rağmen ürettiğinde de evin metrekare fiyatları astronomik rakamlara çıkarıyor. Vatandaş şehrin merkezine yakın lokasyonlarda ev almaya kalksa, metrekaresi 40-50 bin TL’den aşağıya daire bulamıyor. Merkezi lokasyonu da boşverin. İnşaat maliyetleri arttığı şehrin dışında da yani arsa payı daha düşük olan yerlerde de ev fiyatları yükseliyor.” dedi.

Dilek Güngör, inşaat sektöründeki bu artışla ilgili ifadelerine şu şekilde son verdi:

“Velhasıl demem o ki… Eğer hammadde sağlayıcılar ihracatı iç piyasanın önünde tutuyorsa ve fiyatı buna göre belirliyorsa buna çare bulunmalıdır. İç piyasanın ihtiyacı karşılanmadan hammaddeyi dışarıya satmak hem sektörlere hem de günün sonunda vatandaşa zarar vermektedir.”

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Hammaddede astronomik rakamlar! (sabah.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.