Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kaçak göçmenlere ev kiralamanın cezası arttı!

04.04.2022
1.502
A+
A-
Kaçak göçmenlere ev kiralamanın cezası arttı!

Ev sahiplerinin dikkatine; kaçak göçmenlere ev kiralayanlara uygulanan ceza arttı. Aynı şekilde yasadışı kaçak göçmen barındıran otel ve müesseselere yaptırımlar ağırlaştırıldı.

Kaçak göçmenlere ev kiralayan yandı!

Yasa dışı şekilde kaçak göçmenlere ev kiralayanlara, kaçakların barınmasına yardım eden otel ve müesseselere “seyreltme politikası” kapsamında yaptırımlar ağırlaştırıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yürürlüğe sokulan politika ile son dönemlerde yaşanan yerli-yabancı çatışmaları ve gettolaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Milliyet Gazetesi muhabirlerinden Ferit Zengin’in haberine göre ülkemizde resmi olarak 5 milyon 400 bin, gayri resmi olarak ise 7 milyon civarında yabancı uyruklu insan yaşıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen “seyreltme politikası” ile kaçak göçmenlere yasadışı yollar ile ev kiralayanlar ile kaçak göçmen barındıran otel ve müesseselere yaptırımlar ağırlaştırıldı.

3 defa tekrarı halinde süresiz mühürleme cezası!

Ağırlaştırılan yaptırımlar kapsamında para ve mühürleme cezası gibi uygulamalar hayata geçiyor. Kontrat olmadan, yasadışı bir şekilde 15 günün altında günübirlik ve haftalık olarak kaçak göçmenlere ev kiralanması ve barındırılması durumunda para cezası uygulanacak. Bu eylemde bulunan şahıslara uygulanan ceza 26 bin 750 TL‘ye çıkarıldı. Suçun 3 kere tekrar edilmesi halinde oteller için ruhsat iptali, evler için ise süresiz mühürleme cezası yürürlüğe sokuldu.

2 milyon 650 bin kişi kaçak yollarla yaşıyor

2022 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programına göre Türkiye’de, Irak, Suriye, Türk cumhuriyetleri, İran ve Afganistan uyruklu yabancılar başı çekiyor. Eylül 2021 itibariyle ülkemizde;

  • 1 milyon 220 bini ikamet izinli,
  • 350 bini geçici (mülteci) koruma kanunu altında,
  • 3 milyon 710 bini Suriyeli,
  • 5 milyon 400 bin yabancı uyruklu şahıs yaşıyor.

10 aylı ilde yaşamlarını sürdüren yabancı uyruklu vatandaşların en çok olduğu il ise İstanbul. İstanbul’dan sonra en çok yabancının yaşadığı iller ise; Gaziantep, Hatay ve Urfa. Resmi rakamlara göre 3 milyon 710 bin Suriye uyruklu yabancının 1 milyon 220 bininin ikamet izni mevcut. Ancak sadece 52 bini geçici koruma merkezlerinde yaşıyor. İki milyon 650 bin kişiye yakını ise bu 10 il içerisinde kaçak ve yasadışı yollarla yaşamlarını sürdürüyor.

Kaçak göçmenlere kalacak yer sağlayan ev, daire, pansiyon ve otel odası sahipleri için İçişleri Bakanlığı’nca 2019 yılında 1774 sayılı kanunun 9. maddesi yürürlüğe girdi. Bu kapsamda bu kanunu çiğneyenler para ve mühürleme cezaları ile karşı karşıya kalıyor.

İşte o cezalar;

  • 2021 yılında 19 bin 800 lira olarak uygulanan para cezası 2022 yılında 26 bin 750 liraya yükseltildi.
  • 3 ay süreyle mühürlenen evin, 3 defa aynı suçtan işlem görmesi durumunda ise süresiz mühürlenmesi ve kullanıma kapatılması cezası uygulanıyor.

2021 yılında 13 bin 648 ev denetlendi!

İstanbul’da 2021 yılı itibariyle 13 bin 648 ev ve dairenin kiralanması denetlendi. Kanunlara aykırı ve yasadışı şekilde kiralandığı belirlenen 758 daireye ceza uygulandı. Bu kapsamda 694 ev sahibine 19 bin 800’er lira ceza uygulanırken, 687 daire de mühürlendi.

Ev sahipleri haricinde kaçak göçmenlerin yasadışı yollar ile barınmalarına yardımcı olan otel ve pansiyon gibi müesseselere de suçun üç defa tekrarlanması durumunda para cezasına ek olarak, ruhsat iptali cezası uygulanacak.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Kaçak göçmenlere ev kiralayan yandı! (milliyet.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.