Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Konut satışlarındaki yeni KDV uygulaması indirim mi, yoksa bindirim mi?

05.04.2022
1.427
A+
A-
Konut satışlarındaki yeni KDV uygulaması indirim mi, yoksa bindirim mi?

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Konut satışlarındaki yeni KDV uygulaması indirim anlamına geliyor mu? Sektör temsilcileri konuyu değerlendirdi;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan konut satışlarındaki yeni KDV uygulaması konut satın alacakları ilgilendiriyor. Ancak vatandaşta bu indirimin yeni vergi yükü getireceği endişesi var. Özellikle büyükşehirlerde yaşamayan vatandaşa etkisi olacağı düşünülen bu uygulamanın, konut fiyatlarında yeni zamlara da sebep olacağı beklentisi oluştu.

Sözcü Gazetesi’nden Gamze Bal’ın haberine göre büyükşehirlerde yer almayan 150 metrekareden düşük büyüklüğe sahip konutlar için yüzde 1 KDV uygulanıyordu. Bu hafta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni Konut Fiyatlarında KDV indirimi ile yüzde 1 KDV uygulaması kaldırıldı ve yerini yüzde 8 KDV uygulaması aldı.

Bu uygulama ile birlikte İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde yer alan 150 metrekareden düşük evler etkilenmiyor. Bu illerde arsa değeri yüksek olması sebebiyle zaten yüzde 8 KDV uygulanıyordu. Ancak büyükşehirde yer almayan konutlar için yüzde 1’den yüzde 8’e çıkan bir KDV söz konusu.

150 metrekareden küçük Konut satışlarındaki yeni KDV uygulaması yüzde 1’den yüzde 8’e yükseltildi

Yayımlanan yeni düzenleme ile birlikte 150 metrekareden büyük daireler için kademeli KDV sistemi uygulanacak. Düzenleme öncesi 150 metrekareden büyük daireler için yüzde 18 KDV uygulanırken, ikili KDV sistemi ile birlikte evin 150 metrekareye kadar olan kısmı için yüzde 8, üstünde kalan kısmı için ise yüzde 18 KDV uygulanacak. Sonuç olarak yapılan “KDV İndirimi” üst gelir grubuna hitap eden büyük evler için geçerli olacak.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vergi Uzmanı Nedim Türkmen, yeni KDV indiriminin, orta gelirli vatandaş için yeni vergi yükü doğuracağını söyledi. Türkmen, “Küçük ev alanlar daha fazla vergi ödeyeceği için büyük ev alanların KDV indirimini üstlenmiş olacaklar, yüzde 7 daha fazla KDV ödeyerek 150 metrekarenin üstünde ev alanları finanse etmiş olacaklar.” dedi.

150 metrekarenin üzerindeki konutlara uygulanan KDV’de ise kademelendirme yapıldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Batı ise konutlar için KDV indiriminin üst gelirlilerin konut alımını kolaylaştıracağını belirtti. Batı’da açıklamalarında orta gelirli vatandaşa gelecek olan vergi yükünün bazı iller için geçerli olduğunu söyledi.

KDV indirimi ile ilgili konuşan İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa ise, bu indirimin üst gelir grubunda yer alan vatandaşların alacağı konutlarda yüzde 10’luk bir indirim sağlayacağını belirtti. Aşa, konut talebi ile birlikte konut fiyatlarında yeni zamlar ile karşılaşabileceğimizi belirterek, “KDV indirimini bahane edip konut fiyatlarına zam yapanlar olacaktır endişesi var şu an piyasada. Talep oluşursa fiyat yükseltecekler.” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye’de konutların yaklaşık yüzde 90’ı 150 metrekareden küçük”

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu ülkemizdeki konutların yaklaşık yüzde 90’ının 150 metrekareden küçük olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Yapılan KDV indirimi 150 metrekare üzerindeki evler için. Ancak ülke genelindeki ortalama daire büyüklüğü 120 metrekare. Maalesef yeni KDV uygulaması orta gelirliler için fiyatlarda indirim değil, bindirim yaratacaktır. 300 metrekarelik malikanede oturan Ahmet beyin KDV’sinin bir kısmı alınmayacak, 130 metrekarelik dairede oturan Mehmet beye yüklenecek.”

Başkan Tellioğlu konut fiyatlarının düşmesi için de öneride bulundu:

“İnşaat malzemelerinin tamamının KDV’si yüzde 10’den yüzde 8’e inmeli. Konut satışlarının tamamının KDV’si yüzde 8 olmalı.”

Satılık konut istatistikleri ve artış oranları

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından hazırlanan “Satılık Konut Piyasası Görünümü Şubat 2022” raporuna göre, ülke genelinde satılık konutların metrekare fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 120 artış göstermişti. Raporda yer alan Türkiye geneli ortalama satılık konut ilan metrekare cari fiyatı ise yüzde 119,3 artışla 7 bin 965 TL olmuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre ise konut fiyatları Ocak 2022 itibariyle yüzde 77,4 artış göstererek rekor kırmıştı. Ocak 2022’de bir önceki aya göre yüzde 13,1 artış gösteren Konut Fiyat Endeksi (KFE), bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 77,4 yükseliş gösterdi.

Konut fiyatları Aralık 2021’de aylık yüzde 7,9 artış göstermişti, yıllık artış ise yüzde 59,6 olmuştu.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Konutta KDV indirimi sonrası yeni zam endişesi (sozcu.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.